Współczesny Polak, to aktywny Polak,

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Ostatnio wbiegły mi przed oczy różne ciekawe statystyki związane z biegniem w naszym kraju. W większości przypadków znajdywałem jak na sportowych, powiązanych z naszą pasją portalach, takich jak „Polska biega”, „runners-world”, „biegajmy razem”, ogólnie sportowych , jak np. „Przegląd Sportowy”, ale nawet na takich ogólnych, o „biegowej czapy”, jak „zadłużenia.com”.

Zacznijmy może od początku. Jak zostało napisane w Newsweek-u w 2012 roku: „ Sondaż pokazał, że co piąty dorosły Polak ćwiczy każdego dnia, a 27 proc. jest aktywnych 2-6 razy w tygodniu. Tylko co czwarty nie uprawia sportu w ogóle. – W podobnych badaniach sprzed 15 lat aż trzy czwarte respondentów przyznało, że nie ćwiczy, a dekadę temu brak ruchu deklarowało 59 proc. badanych – przypomina dr Krzysztof Jankowski, socjolog z warszawskiej AWF.” Przypominam, że są do dane z 2012 roku. Jak to wygląda 5 lat później? Jak podaje raport Kantar TNS: „ Badanie pokazuje, że 62% respondentów uprawia sport. Ciekawe, że w tym 30% badanych robi to co najmniej trzy razy w tygodniu, zaś 20% przynajmniej raz w tygodniu. Najczęściej sięgamy po rower – 31% respondentów. Wybieramy sprzęt prywatny zamiast tego, który jest dostępny w wypożyczalniach rowerów miejskich – to deklaruje tylko 2% Polaków.
Polacy lubią biegać. To druga popularna dyscyplina wśród badanych – 29%. Wśród zadeklarowanych biegaczy 7% potwierdziło udział w zawodach masowych (najczęściej osoby w wieku 25-39 lat). 

Kiedy się wczytamy w raport możemy znaleźć dużo innych, jakże ciekawych informacji. Możemy się dowiedzieć, w jakich godzinach obserwujemy największą aktywność, w jakim wieku, kiedy zaczynamy być aktywni itp. itd. Do tych tematów powrócę w późniejszych wpisach, które w tym tygodniu zamierzam wrzucać. Dzisiaj chciałem jeszcze podzielić się inną refleksją. Jak podają źródła „ sprzed 15 lat aż trzy czwarte respondentów przyznało, że nie ćwiczy, a dekadę temu brak ruchu deklarowało 59 proc. badanych”. Zgodnie z podanymi danymi, obecnie 1/3 Polaków nie ćwiczy, czyli w okresie 15 lat, mamy całkowite odwrócenie sytuacji. Pytanie, jaki jest powód takiego stanu rzeczy? Z jednej strony z pewnością ogólnie panująca moda na ruch, na aktywność, na „inne, lepsze życie”. Do tego szereg różnych imprez sportowych dla amatorów, których obecnie widzimy prawdziwy wysyp. Jednak myślę, że chyba najważniejszym powodem jest łatwość dostępu do informacji. Jak podają dane statystyczne obecnie dostęp do Internetu w Polce ma około 72 % Polaków. Mnie w tym momencie interesuje jedno pytanie: jaki procent Polaków z dostępem do Internetu jest aktywnych fizycznie. I myślę, że odpowiedź na to pytanie ukazałaby nam eksplozję aktywności Polaków w ostatnich latach.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.